Kolędy i pastorałki – dwupłytowy album zespoły 9-SIYŁ

Ukazał się dwupłytowy album góralskiego zespołu 9-SIYŁ z Podhala. Wydawnictwo pt. “Przy betlejemskik horak” zawiera jedną płytę z kolędami i pastorałkami podhalańskimi oraz drugą z typową podhalańską muzyką i śpiewem.

Trudno wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez śpiewanych w tym czasie kolęd i pastorałek. Te góralskie, podhalańskie, należą do najpiękniejszych. To pełne ciepła opowieści o narodzinach Dzieciątka – oczywiście pod Tatrami, na hali, w bacowskim szałasie. Przybywają tam pasterze, by pokłonić się Nowonarodzonemu. Śpiewają o Bożym Narodzeniu, przygrywają na piszczałkach, pasterskich dzwonkach, dudach, skrzypcach i basach. Jest w ich śpiewie dużo czułości, radości, ale też prostoty i to stanowi o ich urodzie.

Podhale miało tych pastorałek wiele. Śpiewane dawniej przy rodzinnym, wigilijnym stole, dziś są już częściowo zapomniane. Dobrze więc, że przypominają je młodzi górale. Wspaniały śpiew, starannie dobrana szata dźwiękowa, muzykowanie w starym podhalańskim stylu – wszystko to świetnie podkreśla klimat owych bożonarodzeniowych pieśni. Przysłuchajmy się im, niech ta płyta towarzyszy nam podczas tych najpiękniejszych ze świąt.

Anna Borucka-Szotkowska – muzykolog. Autorka audycji z zakresu kultury tradycyjnej. Współautorka serii płytowej „Muzyka źródeł”. Od 1973 roku związana z Polskim Radiem. Laureatka Nagrody im. Oskara Kolberga (2007 r.).

Okładka albumu "Kolędy i pastorałki" - Zespół 9-SIYŁ

Okładka albumu “Kolędy i pastorałki” – Zespół 9-SIYŁ

Album dwupłytowy zespołu 9 SIYŁ zawiera jedna płytę z kolędami i pastorałkami podhalańskimi – ponad 50 minut (w tym krótkie jasełka – Fedory) oraz drugą płytę 20 minutową z typowa podhalańska muzyka i śpiewem (piszczałka jednootworowa i śpiew, śpiew wielogłosowy, tradycyjna muzyka podhalańska – nuty drobne, sabałowe, koza i śpiew).

Do albumu dołączona jest książeczka w której są opisane przez dr hab. Annę Mlekodaj zwyczaje bożonarodzeniowe na Podhalu. Ponadto książeczka zawiera: teksty wszystkich kolęd w gwarze, kilka słów o zespole 9 Siył oraz o jego członkach i osobach gościnnie występujących na płycie, recenzję redaktor Anny Boruckiej -Szotkowskiej z PRII, Lidii Lasoty oraz Józefa Miki z Ziarno TVP1 – razem 32 strony. Album jest pięknie zaprojektowany przez grafika Marcina Ozorowskiego.

Nagrany materiał to typowa podhalańska muzyka i śpiew wykonane na bardzo wysokim poziomie przez młodych i utalentowanych ludzi kochających tradycję. Kapela zespołu została nagrodzona na MFFZG Srebrnym Zbyrkadłem w 2016 roku oraz zajęła I miejsce w kategorii młodzieżowej na Konkursie Muzyk Podhalańskich im. Tomasza Skupnia w Nowym Targu. Zespól już trzykrotnie wziął udział w nagraniu programu Ziarno TVP1 – najnowszy odcinek będzie emitowany 1 stycznia 2017 roku – poświęcony jest w całości zwyczajom bożonarodzeniowym na Podhalu.