Kapela Maliszów na Globaltice w Gdyni

Jedną z gwiazd XII edycji festiwalu Globaltica będzie Kapela Maliszów. Festiwal, który jest jednym z najważniejszych w Polsce wydarzeń prezentujących muzykę świata odbędzie się w dniach 20-23 lipca br.

GLOBALTICA World Cultures Festival jest szczególnym wydarzeniem muzycznym w skali kraju. W tym roku, oprócz muzycznej części publiczność będzie mogła wziąć udział w szeregu imprez odbywających się w ramach Globaltiki (m.in. projekty wystawiennicze i warsztaty Wszystkie te wydarzenia zostana opatrzone w wyjatkowa oprawe. Wielowątkowość festiwalu i atmosfera miejsca odróżniają go od wielu letnich imprez plenerowych.

Globaltica odkrywa etniczne wątki i inspiracje we współczesnej kulturze. Odnajduje obszary, w których tradycja zaczyna być modna i nowoczesna, a współczesna kultura staje się tradycja.

Koncert rodzinnej Kapeli Maliszów z Męciny Małej (beskid Niski) odbędzie się  22 lipca na scenie głównej w Gdyni na terenie Parku Kolibki.

Kapela założona została przez multiinstrumentalistę Jana Malisza i jego dzieci. Zespół inspiruje się tradycyjną muzyką swojego regionu, czyli tańcami i przyśpiewkami z okolic powiatu gorlickiego. Muzyka ta grana jest tradycyjnie – na skrzypcach, basach i bębnie, w sposób archaiczny, z pewną dozą wolności, radości i improwizacji. Kapela Maliszów nie ogranicza się w swojej twórczości jedynie do odtwarzania starych melodii – zespół tworzy również własne utwory, w których polski charakter łączy się doskonale z wypracowanym przez Kapelę stylem.

W ostatnim czasie kapela zdobyła uznanie nie tylko wśród polskich ale i zagranicznych znawców muzyki tradycyjnej i folkowej. W 2015 roku zespół odbył trasę koncertową w Niemczech, Belgii i Wielkiej Brytanii. Zagrali na legendarnym festiwalu WOMAD w Anglii, ale także na Rainforest World Music Festival na Borneo w Malezji. Ich debiutancka płyta spotkała się z doskonałymi recenzjami w magazynie Songlines i w innych mediach. Aktualnie grupa jest nominowana do prestiżowych nagród Songlines Music Awards 2016 w kategorii: najlepsza grupa.

Strona festiwalu www.globaltica.pl