Jarmark Wielkanocny Sztuki Ludowej Podlasia

Jarmark Wielkanocny Sztuki Ludowej Podlasia, fot. organizator

Jarmark Wielkanocny Sztuki Ludowej Podlasia

fot. organizator

Ponad stu wystawców zaprezentuje się na jubileuszowym, dwudziestym Jarmarku Wielkanocnym Sztuki Ludowej Podlasia. W tym roku obędzie się on 3 kwietnia (niedziela) 2011 r. na Rynku wokół białostockiego Ratusza.

Imprezę przygotowuje już po raz dwudziesty Dział Etnografii Muzeum Podlaskiego i Stowarzyszenie Twórców Ludowych pod patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku.

Organizowany od dwudziestu lat Jarmark Wielkanocny rozrasta się z każdym rokiem.

W jarmarkową niedzielę na ponad stu stoiskach rozstawionych na Rynku można będzie kupić świąteczne ozdoby i wyroby związane z Wielkanocą: baranki z cukru i gipsu, koszyczki na święconkę z wikliny i drewna dartego, wyroby koronczarskie i hafciarskie.

Jak zwykle będzie to okazja do zakupu wileńskich, kurpiowskich i lubelskich palm wielkanocnych oraz zdobionych jajek.

Wśród pisanek można będzie wybierać w rozmiarach, wzorach i kolorach. Pisanki z jaj kurzych, gęsich i strusich zdobione woskiem pisakiem szpilkowym (z okolic Lipska nad Biebrzą) i lejkowym z okolic Siemiatycz, będą konkurowały z pisankami kurpiowskimi oraz jajkami zdobionymi frywolitką, czyli haftem czółenkowym.

Wśród ponad 100 zaproszonych na imprezę rękodzielników nie zabraknie też działających jeszcze twórców innych specjalności: garncarzy z ceramiką siwą z Czarnej Wsi Kościelnej, tkaczek z oryginalnymi tkaniami dwuosnowowymi z Janowa, kowali, bednarzy, łyżkarzy, plecionkarzy, rzeźbiarzy ze świątkami i rzeźbionymi, drewnianymi ptaszkami.

Od kilku lat jarmark wielkanocny stał się miejscem promocji nie tylko sztuki ludowej Podlasia, ale i tradycyjnie wytwarzanych produktów spożywczych lokalnych producentów.

W tym roku zaprezentują oni m.in. chleby wypiekane według tradycyjnych receptur, miody z podlaskich pasiek i odpustowe obwarzanki, sery korycińskie, ogórki narwiańskie, piwo kozicowe i wileńskie, kwas chlebowy, swojskie wędliny z Podlasia i Litwy.

Oprawę muzyczną zapewnią kapele z Podlasia.

Dział Etnografii Muzeum Podlaskiego zaprasza twórców ludowych do udziału w Jarmarku Wielkanocnym w Białymstoku po uprzednim zgłoszeniu do pana Wojciecha Kowalczuka, tel. 85 74 -214 -73 w. 42 lub 509 397 438, lub etnografia@muzeum.bialystok.pl

TESTTT