Dziedzictwo kulturowe w nauczaniu szkolnym – Szkolenia dla nauczycieli

Zapraszamy nauczycieli na bezpłatne szkolenia pn. Dziedzictwo kulturowe w nauczaniu szkolnym, które odbędą się w ramach ósmej edycji projektu SZTUKA NA KÓŁKACH.

Celem warsztatów jest przybliżenie zagadnień teoretycznych i praktycznych związanych z dziedzictwem kulturowym materialnym i niematerialnym oraz sposobów wykorzystania lokalnych zabytków i zasobów dziedzictwa w nauczaniu szkolnym.

Będziemy starali się odpowiedzieć na pytania: Jak zainteresować uczniów sztuką i dziedzictwem kulturowym? Jak włączyć lokalne zabytki w tok nauczania szkolnego? Jak kształtować wśród młodzieży poczucie odpowiedzialności za dobra kultury oraz sprawić by byli dumni z miejsca pochodzenia? Jak pokonać bariery w dostępie do nowoczesnej edukacji kulturowej na najwyższym poziomie, gdy się jest mieszkańcem małej miejscowości?

Organizatorzy podzielą się swoimi doświadczeniami, podpowiedzą jak założyć np. wirtualne muzeum, szkolną izbę pamięci oraz „Szkolne Kluby Zabytkomaniaków”, zaprezentują przykładowe zadania, scenariusze lekcji oraz ciekawe źródła i inicjatywy dotyczące dziedzictwa kulturowego. Uczestnicy otrzymają szereg materiałów do wykorzystania w pracy z uczniami.

Szkolenia odbędą się:
•    w dniu 15 listopada 2016 w siedzibie Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie (ul. aleja Jana Pawła II 126/130) – godz. 15 30 – 18 30
•    w dniu 16 listopada 2016 w siedzibie Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli Oddział w Tarnobrzegu (ul. Sienkiewicza 206) –  15 30 – 18 30
Prowadzący zajęcia: Katarzyna Zarzycka i Barbara Łepkowska/ Stowarzyszenie Historyków Sztuki i Fundacja Plenerownia

Szczegóły na www.sztukanakolkach.pl

Projekt Sztuka na kółkach jest w 2016 roku dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.