Benefis Wiesława Dąbrowskiego, wieloletniego choreografa Kurpii Zielonych

Piękny koncert, wspaniałe choreografie, podziękowania i wzruszające wspomnienia – tak wyglądał benefis Wiesława Dąbrowskiego, zasłużonego choreografa Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone”, wieloletniego pracownika Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku.

Załoga WOAK oraz członkowie zespołu Kurpie Zielone pożegnali w ten sposób twórcę niezwykłych choreografii, i wspaniałego nauczyciela tańca. Na scenie można było zobaczyć  między innymi tańce mieszczan żywieckich, tańce z Łowicza, dawne tańce kurpiowskie: kołowrotek, owczarek i krzyżak, a na zakończenie piękne widowisko „Jadą Kurpie”. Autorem wszystkich zaprezentowanych choreografii był Wiesław Dąbrowski. Nie mogło się obyć bez występu zespołu Małe Kurpie, które przedstawiły „Zabawę na Bojarach”, opracowaną przez pana Wiesława.

Wypełniona po brzegi widownia, na której zasiedli przede wszystkim byli członkowie zespołu i przyjaciele pana Dąbrowskiego, nagrodziła występ i jego układy owacjami na stojąco.

Nie zabrakło też niespodzianki, czyli krótkiego programu przygotowanego przez Miejską Orkiestrę Dętą pod batutą pana Franciszka Mocarskiego – byłego Kurpiaka. To pan nas nauczył tańczyć – mówili obecni instruktorzy tańca tradycyjnego, wychowankowie pana Wiesława. Dziękuję w imieniu tych, którzy mieli okazję z panem pracować, bo to wielki zaszczyt, i w imieniu tych, którzy mogli podziwiać to, co pan stworzył, bo to ogromna przyjemność – mówił Cezary Mielko, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku.

Było dużo radości i wiele wzruszeń, ponieważ po latach spotkali się byli i obecni członkowie zespołu – zespołu, który Pan Wiesław prowadził przez 42 lata. Dla Kurpiaków pan Wiesław zawsze był jest i będzie najwspanialszym nauczycielem i wybitnym artystą.

* Fot. www.wrotapodlasia.pl

Źródło: www.wrotapodlasia.pl