Aranżacje wielkanocne w Muzeum Wsi Radomskiej

Wkrótce w obiektach znajdujących się na terenie Muzeum Wsi Radomskiej zostaną zmienione wystroje. Zwiedzający będą mogli obejrzeć wielkanocne aranżacje wnętrz obiektów architektonicznych.

Ekspozycje przybliżą klimat wiosennego świętowania dawnej wsi na przykładzie zwyczajów, obrzędów i praktyk magicznych związanych z Wielkim Postem i Wielkanocą. Okres wielkanocny w Radomskiem posiadał zarówno kontemplacyjny i wyciszony charakter, jak też nastrój radosny i pełen nadziei na pomyślny czas. Był efektem połączenia się liturgii i obchodów kościelnych oraz tradycji ludowych, czasem nawet przedchrześcijańskich.

Aranżacje wielkanocne prezentujące ludową Wielkanoc będą udostępnione dla zwiedzających od 13 marca do 15 kwietnia”.

Jednym z ważniejszych wydarzeń w tym okresie w Muzeum Wsi Radomskiej jest Niedziela Palmowa, która odbędzie się 25 marca 2018 w godz. 10-17.

Centralnym punktem uroczystości będzie Msza Święta, celebrowana przez JE ks. Biskupa dra Henryka Tomasika. Po mszy nastąpi procesyjne przejście na pola uprawne, gdzie w narożach pola zostaną osadzone kilkumetrowe, poświęcone palmy, które zgodnie z ludową tradycją chronić mają zasiewy i zapewnić urodzajne plony. Ponadto, przez cały czas trwania uroczystości w chałupie z Trzemchy odbywać się będą warsztaty pisankarskie, a także kiermasz rękodzieła ludowego, zorganizowany na terenie skansenu.

Jak informują organizatorzy, wydarzenie to odbywające się na terenie skansenu doskonale wprowadza społeczność lokalną w klimat Świąt Wielkanocnych, a także daje początek sezonu wiosennego w Muzeum Wsi Radomskiej.

Program Niedzieli Palmowej:

12.50-13.00 – formowanie procesji  przed budynkiem Ekonomii
13.00-15.00  – Msza św. w zabytkowym kościele  św. Doroty z Wolanowa, celebrowana przez ks. biskupa dra Henryka Tomasika.
15.00-15.30 –  Procesja do pól z palmami i święcenie zasiewów (po zakończeniu Mszy Świętej)
15.40-16.00 Ogłoszenie wyników konkursu na „Tradycyjną Palmę Wielkanocną” – Kaplica z Rdzuchowa  
10.00-17.00 – Wystawa pokonkursowa „Tradycyjna Palma Wielkanocna”

Honorowy patronat: JE ks. dr Biskup Ordynariusz Diecezji Radomskiej Henryk Tomasik oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik

Na uroczystość obowiązuje bilet specjalny – 1 zł