55. Konkurs Palm Wielkanocnych w Rabce Zdroju

Konkurs Palm Wielkanocnych organizowany przez Muzeum w Rabce posiada bogate tradycje odbywa się bowiem od 1958 roku i był jednym z pierwszych w Polsce.

Wykonywanie palm zwanych baziami to jeden ze zwyczajów, który w okolicach Rabki przetrwał w niezwykle reliktowej formie. Do dziś w wielu domach całe rodziny stroją palmy używając przy tym nieraz i tysięcy bibułowych kwiatów (dotąd bodaj największa palma liczyła 5000 kwiatów).

Celem konkursu jest podtrzymanie lokalnych tradycji związanych z kwietną niedzielą.
Konkurs Palm rozpoczyna się uroczystą mszą świętą podczas, której palmy zgodnie z tradycją zostają poświęcone. Następnie uczestnicy konkursu, mieszkańcy Rabki i przybyli licznie turyści podążają w uroczystej procesji spod nowego kościoła do drewnianego XVII w. kościółka – muzeum.

W tym zabytkowym otoczeniu odbywa się cała impreza plenerowa. Na czele tej barwnej procesji podąża grupa rekonstrukcyjna, która inscenizuje tryumfalny wjazd Zbawiciela do Jerozolimy, całości towarzyszy góralska kapela. Wszystkie palmy opierane są o wysoką wieżę drewnianego kościółka gdzie uczestnicy mogą podziwiać wszystkie bazie.

Jury konkursowe składa się zwykle ze specjalistów: etnografów, folklorystów a także regionalistów, którzy oceniają palmy w trzech kategoriach: najbardziej tradycyjna, najpiękniejsza i najoryginalniejsza.

W ich ocenie jury bierze pod uwagę użycie tradycyjnych materiałów (bazi, trzciny, zieleni sosny, świerka, jałowca i barwinka), zastosowane techniki zdobnicze (kwiatki i wstążki z bibuły, kokardki z papieru), wykonanie wiązania trzcionka (rzemienie) i mocowanie ozdób (za pomocą lnianej nici).

Konkursowi towarzyszą występy lokalnych zespołów regionalnych, a także kramy wielkanocne z wyrobami lokalnych twórców ludowych oraz poczęstunek tradycyjnymi potrawami wielkanocnymi.

O randze konkursu świadczy fakt, iż właśnie w Palmową Niedzielę do Rabki zjeżdżają tłumnie turyści podziwiać to zjawiskowe wydarzenie. Na temat konkursu nakręcono także kilka filmów dokumentalnych m. in. przez TVP Kraków, TVPolonia itd.

Konkurs wspierają władze samorządowe oraz liczne organizacje, stowarzyszenia, szkoły i sanatoria. W 2012 roku do konkursu zakwalifikowano 83 palmy.

TESTTT