15. Prezentacje Twórczości Ludowej w Kolbuszowej

Międlica, cierlica, wrzeciono, przęślica, kołowrotek, czółenko, kijanka tkacka, zwijadło… to tylko kilka niezbędnych przedmiotów używanych w procesie obróbki lnu oraz tkania. Jak wyglądają? Do czego służą? Co to jest kądziel? Jak powstaje płótno?

Kto ma ochotę odświeżyć wspomnienia z dzieciństwa, przyjrzeć się temu popularnemu niegdyś zajęciu lub w ciekawy sposób opowiedzieć dzieciom o życiu przodków – zapraszamy 5 czerwca do skansenu na 15. edycję Prezentacji Twórczości Ludowej Lasowiaków i Rzeszowiaków.

Założeniem imprezy jest pokazywanie zanikających rzemiosł, prac gospodarskich oraz autentycznej twórczości ludowej, co wydaje się nam tym ważniejsze, że z każdym rokiem coraz mniej już żyjących, autentycznych przekazicieli tradycyjnej kultury ludowej.

Główną atrakcją tegorocznych "Prezentacji…" będzie pokaz tkania płótna lnianego na warsztacie tkackim, przeprowadzony przez ostatnich w naszym regionie tkaczy – Michała i Józefa Trawnickich.

Zaprezentowany będzie także cały wcześniejszy proces obróbki lnu oraz szycie koszul i prześcieradeł z płótna lnianego, wykonywanie elementów zdobniczych, czyli haftu, koronki.

Poza ww. zajęciami, w skansenowskich zagrodach będzie można obserwować pracę garncarza, plecionkarzy, malarzy i rzeźbiarzy ludowych. Każdego twórcę ludowego będzie można w trakcie imprezy spytać o tajniki uprawianego przez nich zajęcia, a potem przy ich pomocy spróbować wykonać własny przedmiot.

Będzie można też obserwować proces pieczenia chleba, a także degustować i zakupić różne potrawy regionalne.

Program spotkania obejmuje także występy sceniczne kapel oraz zespołów śpiewaczych i obrzędowych.

W tym roku uświetnią je kapele ludowe z regionu – w tym "Młoda Harta" (zespół będący wielokrotnym laureatem nagród podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym oraz Prezentacji Folkloru Młodych w Bukowsku) oraz tradycyjnie już "Kapela Władysława Pogody" z Kolbuszowej.

Wystąpi także Zespół Harmonijek Ustnych "Stryki" ze Strzyżowa oraz dziecięce zespoły taneczne. Zaprezentowane zostaną też widowiska związane z obrzędami rodzinnymi: "Wesele" i "Chrzest", które przedstawią zespoły z Harty i Cmolasu. Gwiazdą wieczoru będzie zaś zespół folkowy "Karczmarze" z Rzeszowa.

Dodatkowo dla spragnionych regionalnej kuchni, gospodynie przygotują tradycyjne potrawy, a na kiermaszu sztuki ludowej i rękodzieła będzie można nabyć oryginalne etnopamiątki z regionu.

PROGRAM

15. Prezentacji Twórczości Ludowej Lasowiaków i Rzeszowiaków – Skansen w Kolbuszowej

W zagrodach:

godz. 12.00 – 17.00

· prezentacje twórczości: tkactwo, krawiectwo, przędzenie nici lnianych na przęślicy, malarstwo na szkle, malarstwo ludowe i nieprofesjonalne, kowalstwo, pokaz kręcenia powrozów, garncarstwo, plecionka z wikliny, korzenia i słomy, haft, koronka, rzeźba w drewnie, wyrób zabawek (fujarki, kółka terkoczące, koniki)

· prezentacje prac: wytwarzanie miodu, pieczenie chleba, ubijanie masła

· kiermasz kuchni regionalnej oraz nalewek

· kiermasz rękodzieła artystycznego

Na scenie:

godz. 14.30 – 19.00

· Kapela ludowa z Niska

· Zespół Pieśni i Tańca "Mali Niwiszczanie" z Niwisk

· Kapela "Młoda Harta" z Harty

· Widowisko "Wesele" – zespół "Młoda Harta" z Harty

· Zespół Pieśni i Tańca "Mali Dzikowianie" z Dzikowca

· Zespół Harmonijek Ustnych "Stryki" ze Strzyżowa

· Widowisko "Chrzciny" – zespół "Cmolasianie" z Cmolasu

· Kapela Władysława Pogody z Kolbuszowej

· Zespół "Karczmarze" z Rzeszowa – godz. 18.00

Patronat medialny KulturaLudowa.pl