Ładowanie Wydarzenia

XII Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie

29.06.181.07.18

osg_muzeum-janow

W tym roku Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie odbędą się w dniach 29 czerwca – 1 lipca, niezmiennie w pracowni Adama Żelazko w Łążku Garncarskim k/Janowa Lubelskiego. Atrakcją tegorocznych Spotkań będą warsztaty malowania ceramiki, podczas których można będzie poznać zarówno motywy zdobnicze ceramiki łążeckiej, jak i motywy zdobnicze charakterystyczne dla innych ośrodków garncarskich.

Oczywiście wydarzeniem wiodącym niezmiennie pozostaną warsztaty ceramiki tradycyjnej prowadzone przez garncarzy łążkowskich oraz garncarzy zaproszonych z innych ośrodków/pracowni.

Warsztaty malowania ceramiki – wyodrębnione w tej edycji Spotkań z procesu tworzenia ceramiki – mają na celu zwrócenie większej uwagi na tę formę zdobienia, charakterystyczną zwłaszcza dla ceramiki łążkowskiej. Od lat wyróżnikiem tej ceramiki jest niezwykle bogata ornamentyka i duża skala stosowanych barw.

Uczestnicząc w warsztatach będą Państwo mieli możliwość odtworzyć wybrane motywy zdobnicze, nanosząc je na przygotowane wcześniej naczynia. Do malowania będziemy używać tradycyjnych metod i narzędzi – w przypadku Łążka jest to krowi róg zakończony dutką z gęsiego pióra. Tradycją jest, że w Łążku malowaniem garnków zajmowały się kobiety stąd warsztaty malowania w ramach XII Ogólnopolskich Spotkań Garncarskich również poprowadzą trzy niezwykle utalentowane Panie – żony miejscowych garncarzy.

Obok trzech stanowisk malowania motywów łążkowskich na warsztatach zaistnieje stanowisko z motywami ośrodka w Bolimowie, stanowisko z motywami ośrodka w Pawłowie oraz stanowisko przygotowane przez pracownię Jehn Ceramika. Będzie to okazją do spróbowania różnych technik malowania, do poznania wielu motywów zdobniczych charakterystycznych dla poszczególnych regionów naszego kraju.

Szczegóły na stronie: www.osgmuzeum.pl

osg_muzeum-janow_plakat

XII Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie

Szczegóły

Start:
29.06.18
Koniec:
1.07.18
Kategorie:
, ,

Organizator

Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim
Telefon:
15 8724 679
Email:
muzeumjanow@poczta.onet.pl
Strona internetowa:
http://www.osgmuzeum.pl

Miejsce

Łążek Garncarski
Łążek Garncarski
Łążek Garncarski, Lubelskie 23-300 Polska
+ Google Map