Ładowanie Wydarzenia

Wiejscy skrzypkowie z regionu radomskiego i szydłowieckiego

7.12.17

fot. arch. Muzyka Odnaleziona

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu serdecznie zaprasza na wykład prof. Andrzeja Bieńkowskiego o skrzypkach ludowych z terenów wiejskich, które znajdują się w okolicy wyznaczanej przez miasta: Szydłowiec, Radom Potworów i Przysucha.

To tereny charakteryzujące się odrębnością muzyczną od innych regionów. W tych okolicach jeszcze do niedawna muzykanci wiejscy odgrywali bardzo ważną rolę społeczną, będąc nieodłącznym i jednym z ważniejszych elementem podczas wesel, zabaw i świąt rodzinnych. To tutaj znanych było wielu ludowych „wirtuozów” skrzypiec, którzy przechodzili drogę muzykancką od grania „Kolbergowskiego” z basami do grania z harmonistami, zachowując i ukazując swój wyjątkowy styl. Takimi skrzypkami byli między innymi: Marian Bujak, Jerzy Łudczak, Antoni Wyrwiński, Walenty Gibała, Józef Wrzesień, Józef Kędzierski, Józef Zaraś i wielu wielu innych.

Andrzej Bieńkowski w latach 80-tych przyjechał na badania etnograficzne na radomską wieś w momencie, gdy wielu muzykantów już nie praktykowało, a muzyka „weselna” grana „na żywo” została zastąpiona muzyką elektroniczną. Dzięki wielkiej pasji, determinacji oraz wsparciu żony udało mu się zarejestrować, na taśmach audio oraz wideo, wspaniałych muzykantów – ich muzykę i opowieści, a także słuchaczy i tancerzy, którzy żywo reagowali na graną w starym stylu muzykę wiejską. Wiele z tych nagrań to „perły etnomuzykologii” i bezcenne źródło wiedzy dla młodych kontynuatorów wiejskich tradycji muzycznych.

Dnia 7 grudnia (czwartek) o godz. 12.00 mieszkańcy Szydłowca i wszyscy chętni będą mieli świetną okazję do wspomnienia i poznania sylwetek najlepszych wiejskich skrzypków z regionu, których Andrzej Bieńkowski przedstawi poprzez opowieści i prezentację etnograficznych materiałów audiowizualnych.

Wykład odbędzie się w Sali kominkowej Zamku Szydłowieckich i Radziwiłłów. Wykład to ostatnie wydarzenie projektu „Ludowe stradivariusy”, realizowanego przez MLIM w Szydłowcu w 2017 roku, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu
Samorządu Województwa Mazowieckiego.

(tekst: Katarzyna Zedel, fot. arch. Muzyka Odnaleziona)

Szczegóły

Data:
7.12.17
KategorieKategorie:

Miejsce

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu
ul. Gen J. Sowińskiego 2
Szydłowiec, Mazowieckie 26-500 Polska
Telefon:
(48) 6171789
Strona internetowa:
http://muzeuminstrumentow.pl/

Organizator

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu
Telefon:
(48) 6171789
Email:
biuro@muzeuminstrumentow.pl
Strona internetowa:
http://muzeuminstrumentow.pl/