Ładowanie Wydarzenia

„Świątynie wygnane” – prelekcja

29 stycznia

Świątynie wygnane, Piotr Durak

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu i Stowarzyszenie „Pod Karpatami”  zapraszają 29 stycznia 2019 r. (wtorek)  o godz. 17.00 do Domu Gotyckiego” (Lwowska 3) w Nowym Sączu na  prelekcję pn. „Świątynie wygnane”.

Do udziału zapraszamy wszystkich chętnych, szczególnie zainteresowanych historią Łemków, sztuką pisania ikon oraz fotografików i przewodników turystycznych pragnących pogłębić swoją wiedzę o cerkwiach greckokatolickich.

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu posiada cenną kolekcję ikon, prezentowanych w „Domu Gotyckim”, pochodzących z terenów Zachodniej Łemkowszczyzny.

W ramach promocji tego zbioru i przypomnienia dziejów Łemków zapraszamy wraz ze Stowarzyszeniem „Pod Karpatami” na prelekcję pn. „Świątynie wygnane”, w ramach której odbędzie się wykład i prezentacja multimedialna. Wykład dotyczący niszczejących i nieużytkowanych cerkwi greckokatolickich w Polsce wygłosi etnolog, łemkoznawca Sebastian D. Dmytryszyn w oparciu o fotografie z dwutomowego albumu, poświęconego tej tematyce. Publikacja została zrealizowana przez Oficynę Wydawniczą RuthenicArt, zdjęcia do albumu wykonał podróżnik i fotograf Piotr Durak, który napisał też do nich odautorskie komentarze, zaś całość została poprzedzona tekstami m.in. dr Moniki Rzepiejewskiej i dr. Wasyla Słobodiana.

Na publikację pt. „Świątynie wygnane. Niszczejące cerkwie greckokatolickie w Polsce” składają się:  Tom 1 (242 s.) – cerkwie znajdujące się w miejscowościach od A do M i Tom 2 (232 s.) –  cerkwie znajdujące się w miejscowościach od N do Ż.

To pierwszy i jedyny album fotograficzno-dokumentacyjny ukazujący wnętrza wszystkich odnalezionych „opuszczonych” cerkwi greckokatolickich na terenie całej Polski. Dwa tomy to około 80 miejscowości i przeszło 400 unikatowych dokumentalno-artystycznych fotografii; często są to jedyne fotografie prezentujące wnętrza tych świątyń. Praca nad zebraniem,  a następnie przygotowaniem materiałów trwała siedem lat – to przejechanych kilkanaście tysięcy kilometrów śladami niszczejących cerkwi i wykonane setki zdjęć, by zarejestrować zmieniający się stan obiektów oraz oddać szczególną atmosferę „świątyń wygnanych”.

Przy okazji prezentacji albumu przypomnimy ekspozycję ikon w „Domu Gotyckim”.

Wstęp bezpłatny!

Szczegóły

Data:
29 stycznia
Kategorie:
,

Organizator

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu
Telefon:
(0-18) 443 77 08
Strona internetowa:
http://www.muzeum.sacz.pl

Miejsce

Dom Gotycki w Nowym Sączu
ul. Lwowska 3
Nowy Sącz, Małopolskie 33-300 Polska
+ Google Map
Telefon:
(0-18) 443 77 08
Strona internetowa:
http://www.muzeum.sacz.pl