Ładowanie Wydarzenia

Spotkajmy się na ławeczce – czyli promocja książki

15.03.18

fot. organizatorzy

Gminne Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Wyszkach oraz Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku zapraszają na promocję książki „Katalog ręczników ludowych gminy Boćki, Brańsk, Rudka, Wyszki” powstałej w ramach realizowanego projektu badawczego „Spotkajmy się na ławeczce”.

Realizatorem projektu, którego celem było zinwentaryzowanie jak największej liczby ręczników ludowych w gminie Boćki, Brańsk, Rudka i Wyszki było Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Ze względu na dużą skalę projektu do współpracy zaproszono studentów z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu Państwowego im. A. Puszkina w Brześciu. Podczas spotkania podsumowującego projekt zostaną zaprezentowane wyniki badań stanowiące kolejny istotny element składający się na ogólny obraz stanu zachowania ręczników ludowych w powiecie.

Wzorem lat ubiegłych badania miały charakter kompleksowy i prowadzono je we wszystkich miejscowościach wymienionych gmin. Oczywiście z różnym skutkiem, niemniej jednak należy przyznać, że rekonesans prowadzony w ramach projektu „Spotkajmy się na ławeczce” spowodował pozyskanie nie tylko nowych informacji, ale również nowego rodzaju danych, pozwalających w jeszcze szerszym kontekście wniknąć w temat. Projekt „Spotkajmy się na ławeczce” pozwala mu się przyjrzeć z zupełnie nowej perspektywy. Już w tym momencie wiadomo, że skala pozyskanych danych z czterech gmin stwarza możliwość określenia nie tylko obszaru występowania ręczników, kierunków ich migracji, przenikania się wpływów w ornamentyce, ale również przyjrzenia się im w kontekście religijnym. Te i wiele innych spraw związanych z projektem będzie poruszonych podczas podsumowania, na które serdecznie zapraszamy.

Spotkanie odbędzie się 15 marca 2018r. o godz. 17.00 w nowej siedzibie Gminnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Wyszkach.

fot. organizatorzy

fot. organizatorzy

Szczegóły

Data:
15.03.18
Kategorie:
,

Organizator

Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum podlaskiego w Białymstoku
Telefon:
(85) 73 02 244, kom. 509 336 841
Strona internetowa:
http://www.muzeum.bialystok.pl/s,muzeum-w-bielsku-podlaskim,58.html

Miejsce

Gminne Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Wyszkach
Szkolna 17
Wyszki, Podlaskie 17-132 Polska
+ Google Map
Telefon:
601 483 999
Strona internetowa:
http://goksit.gminawyszki.pl/