Ładowanie Wydarzenia

Mikołajki Folkowe 2018

30.11.182.12.18

mf2018

Lubelskie 28. „Mikołajki Folkowe” to interdyscyplinarne wydarzenie poświęcone różnym aspektom kultury tradycyjnej, sposobami jej zachowania we współczesnym świecie, możliwościom inspiracji folklorem w rozmaitych dziedzinach sztuki i ludzkiej aktywności. Festiwal to jednak przede wszystkim muzyka folkowa. Patronat medialny KulturaLudowa.pl.

Rozpoczyna się w Centrum Spotkania Kultur w piątek, 30. listopada, przeglądem „Scena Otwarta” (wstęp wolny). Jest to koncert konkursowy dla debiutujących artystów inspirujących się folklorem. Obecnie najstarszy w Polsce i tylko jeden z dwóch istniejących przeglądów tego rodzaju dla wykonawców folkowych. Tego samego dnia o godz. 20.30 organizatorzy zapraszają na koncert gdańskiego zespołu wokalnego Laboratorium Pieśni (www.laboratoriumpiesni.pl). Wokalistki śpiewają pieśni ludowe z całego świata w autorskich aranżacjach.

W sobotę (1. grudnia) o godz. 18.00 w Sali Operowej CSK został zaplanowany koncert „Spotkania Kultur”, podczas którego oprócz gospodarzy – Orkiestry św. Mikołaja, wystąpi Yamma Ensemble (www.yammaensemble.com) z Izraela, prezentujący tradycyjną muzykę hebrajską, muzykę żydowskiej diaspory – pieśni społeczności żydowskich z Jemenu i Babilonu, Sefardyjczyków i chasydów. Kolejną gwiazdą będzie rosyjska Otava Yo (www.otava-yo.spb.ru), w której repertuarze znajdą się przede wszystkim utwory z pogranicza rosyjskiego etno i folk w nowych interpretacjach z bardzo skocznym bitem. Muzycy bywają nazywani współczesnymi błaznami, żartownisiami, ponieważ łączą porządnie zagraną, tradycyjną muzykę rosyjską z ogromną dawką poczucia humoru i ze stereotypem Rosjanina rodem ze sztuk Gogola.  Na tym koncercie będzie też okazja do usłyszenia laureatów „Sceny Otwartej”.

W niedzielę festiwal wróci do „Chatki Żaka” koncertem fińskiej grupy Pekko Käppi & K:H:H:L (Kości Martwych Szalonych Koni). Pekko Käppi (www.pekkokappi.com) to kompozytor-wizjoner, wokalista i wirtuoz liry jouhikko, a towarzyszą mu muzycy grający na równie dziwnych instrumentach – gitarach zbudowanych z pudełek po cygarach. Koncertom towarzyszy wiele innych wydarzeń, konferencja naukowa (30. listopada, „Chatka Żaka”), pokonkursowa wystawa fotograficzna „Tradycja w obiektywie” (30.11. – 02.12., „Chatka Żaka”), sobotni Jarmark Cudów (CSK), Festiwalowe Żywe Książki oraz cała gama warsztatów. Będzie można nauczyć się m.in. tradycyjnych tańców gruzińskich oraz wykonywania zabawek choinkowych. W programie znajdą się też warsztaty muzyczne dla dzieci i dorosłych oraz zajęcia wokalne.

Organizatorami festiwalu są: Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego, ACK UMCS „Chatka Żaka” i Centrum Spotkania Kultur.

Program

piątek, 30 listopada 2018

 • 10.00 – (Mała Sala Widowiskowa ACK) Konferencja naukowa “Przed ołtarzem pól – święci w kulturze ludowej”
 • 14.00 – (hol ACK) Tradycja w obiektywie – wystawa pokonkursowa
 • 15.00 – (duża kieszeń CSK) Konkurs “Scena Otwarta”
 • 20.30 – (duża kieszeń CSK)Laboratorium Piśni, 20/25

sobota, 1 grudnia 2018

 • 10.00 – (mała kieszeń CSK) Warsztaty pieśniarskie – prowadzenie Laboratorium Pieśni
 • 12.00 – (hol CSK) Jarmark Cudów
 • 14.00 – (mała kieszeń CSK) Warsztaty tańców gruzińskich – prowadzenie Ilo Jincharadze
 • 14.00 – (sala kinowa/Mediateka CSK) Melodie z Lubelskiego i nie tylko – warsztaty muzyki żydowskiej – prowadzenie Ilia Sajtanov
 • 16.00 – (duża kieszeń CSK) Festiwalowe żywe książki
 • 18.00 – Spotkania Kultur (Sala Operowa CSK) 30/40
 • Otava Yo, Rosja
 •  Yamma Ensemble, Izrael
 • Orkiestra św. Mikołaja, Polska

niedziela, 2 grudnia 2018

 • 11.00 – (hol ACK) Jeżyki i koszyki – warsztaty zabawek choinkowych
 • 13.00 – (hol ACK) Wszystko gra – warsztaty muzyczne Orkiestry św . Mikołaja dla dzieci
 • 18.00 – (Mała Sala WIdowiskowa ACK) Pekko Käppi & K:H:H:L, Finlandia 25/30

Szczegóły na www.mikolajki.folk.pl

Szczegóły

Start:
30.11.18
Koniec:
2.12.18
Kategorie:
, , , ,

Organizator

Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego
Strona internetowa:
www.sarf.prv.pl

Miejsce

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
pl. Teatralny 1
Lublin, Lubelskie Polska
+ Google Map