Ładowanie Wydarzenia

Kiermasz wielkanocny i warsztaty zdobienia jajek

17.03.1818.03.18

Kiermasz wielkanocny i warsztaty zdobienia jajek

W niedzielę 18 marca w Muzeum Etnograficznym w Toruniu odbędzie się tradycyjny kiermasz świąteczny, na który przyjadą twórcy ludowi z różnych regionów Polski, Litwy i Ukrainy. Dzień wcześniej zaplanowano „Sobotę z jajem” – rodzinne warsztaty zdobienia jajek i wyrobu palm z krepy.

Sobota z jajem
17 marca, sobota, godz. 16.00-18.00

Muzeum Etnograficzne w Toruniu jak co roku zaprasza na rodzinne warsztaty zdobienia jajek i  wyrobu palm z krepy. W sobotę 17 marca o godz. 16.00 uczestnicy spotkania będą mieli niecodzienną okazję nauczenia się tradycyjnych technik zdobniczych od twórców ludowych z Kurpiów. Elżbieta Prusaczyk i Józef Pokora pokażą jak tworzyć wielobarwne pisanki zdobione woskiem. Czesława Kaczyńska i Marianna Pokora zaprezentuje sztukę wykonywania innych wielkanocnych ozdób: kwiatów i palemek z krepy.

Jajko – symbol nowego życia jest jednym z najważniejszych elementów Świąt Wielkanocnych. Kolorowo zdobione pisanki od wieków goszczą na naszych świątecznych stołach. Dawniej dni poprzedzające poranek wielkanocny wypełnione były krzątaniną związaną z przygotowaniem barwników i materiałów wykorzystywanych do zdobienia jaj. Kobiety zajmowały się pisaniem jajek woskiem, wyskrobywaniem wzorów w barwionej skorupce lub oklejaniem ich wycinankami.

Prosimy o przyniesienie na warsztaty ugotowanych jaj i wydmuszek. Miejsce: sala widowiskowa, koszt udziału: ulgowy – 10 zł, normalny – 15 zł, rodzinny – 40 zł.

Kiermasz wielkanocny
18 marca, niedziela, godz. 10.00-15.00

Jak co roku na tydzień przed Niedzielą Palmową do Muzeum Etnograficznego w Toruniu zjadą liczni twórcy ludowi z całej Polski, a także Ukrainy i Litwy. W niedzielę 18 marca od godziny 10.00 do 15.00 na ponad 100 stoiskach prezentować będą własnoręcznie wykonane wyroby przydatne do ozdobienia wielkanocnego stołu i przygotowania koszyka za święconką.

Na barwnych i bogatych straganach kupić będzie można jajka zdobione różnorodnymi technikami: batikową (z Suwalszczyzny), misternie wydrapywane (z Opolskiego), oklejane wycinanką (z Łowickiego), a także przybrane w koronki, frywolitki i malowane we współczesne artystyczne wzory. Na kiermaszu znajdzie się również szeroki wachlarz tradycyjnych palm: wileńskich, lubelskich, kurpiowskich i pałuckich. Nie zabraknie ręcznie haftowanych obrusów, serwet i serwetek autorstwa twórczyń z Kujaw, Borów Tucholskich, Żywiecczyzny i Kaszub, a także słynnych koronek koniakowskich i kurpiowskich. Gratką dla kolekcjonerów będą na pewno niezwykłe dywany dwuosnowowe przywiezione z Podlasia. Wśród wyrobów z wikliny plecionkarze zaprezentują nie tylko tradycyjne kosze i koszyczki na święcone, ale także współczesne formy o różnym przeznaczeniu. Jak zwykle Muzeum gości kilkunastu uznanych i cenionych rzeźbiarzy, którzy przyjadą z różnych regionów kraju. Przywiozą m.in. baranki, figurki świętych, piety i drewniane, ręcznie malowane ptaszki.

Kiermasz jest doskonałą okazją do nabycia niepowtarzalnych upominków „na zająca”: drewnianych zabawek, szmacianych lalek i ceramicznych cudeniek, oryginalnej biżuterii z filcu, lnu i naturalnych surowców. Podczas oglądania i zakupów kusić nas będą wspaniałymi aromatami świąteczne wędliny, wypieki oraz przeróżne smakołyki z ekologicznych produktów.  Jak zawsze kiermasz jest doskonałą okazją do osobistych spotkań z twórcami, daje możliwość zakupu przedmiotów wykonanych ręcznie, osadzonych mocno w tradycji polskiej kultury ludowej.

W trakcie trwania imprezy, o godzinie 11.00, 12.00 i 13.00 pracownicy Muzeum oprowadzać będą chętnych po aranżacjach świątecznych w Parku Etnograficznym (w cenie biletu). Bilety: normalny – 5 zł, ulgowy – 3 zł, rodzinny – 10 zł.

Szczegóły

Start:
17.03.18
Koniec:
18.03.18
Kategorie:
, , ,

Organizator

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu
Telefon:
56/ 622 36 49
Strona internetowa:
www.etnomuzeum.pl

Miejsce

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu
ul. Wały gen. Sikorskiego 19
Toruń, Kujawsko-Pomorskie 87-100 Toruń Polska
+ Google Map
Telefon:
56/ 622 36 49
Strona internetowa:
www.etnomuzeum.pl