Ładowanie Wydarzenia

Folkowo Bemowo: Lautari oraz Grochocki_Odorowicz

20.05.17

lautari_folkowo-bemowo

Stało się już tradycją, ze majowe Folkowo/Bemowo gości laureatów Festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja”, który w tym roku obchodzi swoje 20-lecie. Na bemowskiej scenie prezentuje się laureat z lat minionych oraz formacja, która zdobyła nagrodę na zakończonym przed tygodniem (14.05), tegorocznym Festiwalu.

Sobotni koncert rozpocznie duet Grochocki_Odorowicz, który prezentując swój konkursowy program doceniony został przez festiwalowe jury zdobywając Nagrodę Grand Prix.

Drugą część majowego Folkowa wypełni zespół LAUTARI – zdobywca II-go miejsca na „Nowej Tradycji” w 2001 rok.

Mówi się o nich, że są jednym z najbardziej elektryzujących wykonawców, którzy funkcjonują na styku tradycji i motorycznego etno-jazzu. W niezwykle udany sposób podejmują próbę przywołania tego co w różnych tradycjach żywe, naznaczone wiarą, magią i mądrością. Daleko im do odtwarzania, czy też rekonstrukcji konkretnych tradycji, a bardzo blisko do wirtuozów i mistrzów improwizacji, nieokiełznanych w swojej muzycznej wyobraźni Lautarów – korzennych twórców „cygańskiego jazzu”.

Lider formacji – Maciej Filipczuk, zawsze podkreślał, że ich żywiołem jest improwizacja na temat motywów ludowych. Wcześniej były to muzyczne światy Europy Środowo-Wschodniej i Południowej.

Najnowszy projekt VOL. 67 jest ich pierwszym, w pełni poświęconym polskiej muzyce tradycyjnej. To absolutnie nowatorskie, awangardowo opracowane oblicze muzyki tradycyjnej, która nie tracąc niczego z swoich podstawowych sensów – obrzędowości i użyteczności – staje się równocześnie maksymalnie aktualną wypowiedzią muzyczną. Inspiracją były dla artystów przekazy, idee i zbiory zawarte w dziełach Oskara Kolberga

Śmiało można powiedzieć, że VOL 67 jest porywający, wyjątkowo spójny, z szacunkiem odnosi się do tradycji i odważnie zmierza w kierunku współczesnej, muzycznej doskonałości.

Szczegóły

Data:
20.05.17
Kategorie:
,

Organizator

Bemowskie Centrum Kultury
Email:
info@bemowskie.pl
Strona internetowa:
http://bemowskie.pl

Miejsce

Bemowskie Centrum Kultury
Górczewska 201
Warszawa, Mazowieckie 01-459 Polska
+ Google Map
Telefon:
506 879 308