Ładowanie Wydarzenia

Czemu tak rychło, Panie? – wspólne śpiewanie pieśni

7.11.18

zywot-piesni-listopad

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu zaprasza na 38. spotkanie z cyklu „Żywot pieśni, pieśni żywota” polegającego na wspólnym śpiewaniu pieśni ludowych. Przez wieki w społecznościach tradycyjnych śpiewanie było stałą praktyką rodzinną i społeczną. W muzeum przywołujemy tę tradycję związaną z ważnymi momentami życia i kalendarza obrzędowego.

Z uwagi na listopadowe święta i wspomnienia tym razem zaśpiewamy pieśni o śmierci. Niekiedy przybierają one formę niemal filozoficznych rozważań o kondycji i celu ludzkiego życia, czasem to wezwania do patronów spraw ostatecznych. Ich niezwykle aktualne treści ubrane w formę modlitwy czy wymownego memento dla żyjących, pomagały dawniej oswoić strach przed nieuniknionym. Dziś także z powodzeniem mogą spełniać tę funkcję, skłaniać do refleksji lub zwyczajnie zachwycać swoją poetyką.

W trakcie imprezy zaprezentowane zostaną archiwalne nagrania wiejskich śpiewaków i śpiewaczek oraz ich współczesne interpretacje. Do udziału zapraszamy młodzież i osoby dorosłe. Nie tworzymy stałej grupy, nie są wymagane wcześniejsze doświadczenia ani umiejętności wokalne. Można przyjść tylko posłuchać.

Teksty zapewnia organizator. Prowadzenie: Marta Domachowska. Sala widowiskowa. Bilet: 1 zł/os.

Szczegóły

Data:
7.11.18
Kategorie:
,

Organizator

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu
Telefon:
56/ 622 36 49
Strona internetowa:
www.etnomuzeum.pl

Miejsce

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu
ul. Wały gen. Sikorskiego 19
Toruń, Kujawsko-Pomorskie 87-100 Toruń Polska
+ Google Map
Telefon:
56/ 622 36 49
Strona internetowa:
www.etnomuzeum.pl