Ładowanie Wydarzenia

Biblia Pauperum. Sztuka uBogich i wykluczonych

11.01.1731.12.17

„Biblia Pauperum. Sztuka uBogich i wykluczonych”

Wystawa „Biblia Pauperum. Sztuka uBogich i wykluczonych” wykorzystuje najwybitniejsze dzieła z kolekcji Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Jej narracja traktuje o chłopskiej interpretacji Biblii i ludowym pojmowaniu świata. Osnuta jest wokół biblijnych i apokryficznych wątków historii Zbawienia, obecnych w sztuce ludowej.

Sztukę tworzoną przez ludzi wykluczonych, wyalienowanych i uBogich należy postrzegać jako efekt doświadczeń człowieka, jego zmagań z codziennością. Wynika ona z potrzeb autora, przeżywanych radości i smutków, wyraża stosunek do sacrum, otaczającego świata natury i drugiego człowieka. Nie ma większego znaczenia, czy patrzymy na dzieło powstałe przed kilkoma dziesięcioleciami, przed stuleciem czy jeszcze starsze. Człowieczy los zamknięty w kawałku drewna, pozostawiony w postaci odcisku na papierze czy wymalowany na tafli szkła przestaje być czymś lokalnym, prowincjonalnym, może niewartym uwagi. „Produkowane” na własny użytek dzieło nagle ujawnia swój ponadczasowy charakter – przyciąga uwagę całego świata i stanowi o uniwersalizmie tej sztuki.

Fragment ekspozycji, fot. Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

Fragment ekspozycji, fot. Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

W gronie ponad stu prac wybranych na wystawę wyodrębnić możemy trzy zasadnicze elementy: klasyczną twórczość warsztatową anonimowych zazwyczaj autorów, dzieła artystów nieprofesjonalnych z lat 50., 60. i 70. ubiegłego wieku oraz realizacje art brut, które to zjawisko było obiektem osobnej refleksji na niedawno prezentowanej ekspozycji „Szara strefa sztuki – polscy twórcy art brut”.

Wystawę można również obejrzeć w internecie w ramach wirtualnej wystawy. Zobacz tutaj

Ekspozycja czynna do 31 grudnia 2017 r.

Szczegóły

Start:
11.01.17
Koniec:
31.12.17
KategorieKategorie:

Organizator

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
Telefon:
(22) 827 76 41
Email:
sekretariat@ethnomuseum.pl
Strona internetowa:
http://www.ethnomuseum.pl

Miejsce

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
ul. Kredytowa 1
Warszawa, Mazowieckie 00-056 Polska
+ Google Map
Telefon:
(22) 827 76 41
Strona internetowa:
http://www.ethnomuseum.pl