Ładowanie Wydarzenia

54. Tydzień Kultury Beskidzkiej

29.07.176.08.17

54. Tydzień Kultury Beskidzkiej 2017

Tydzień Kultury Beskidzkiej należy do największych i najbardziej znanych imprez folklorystycznych w Europie. Trwa dziewięć dni, które są wypełnione koncertami, wystawami, kiermaszami, spotkaniami z ludowymi twórcami.

Odbywa się co roku od 53 lat w Beskidach – Śląskim i Żywieckim. Najważniejszą częścią TKB są wieczorne, kilkugodzinne koncerty odbywające się równocześnie na pięciu głównych estradach plenerowych (Wisła, Szczyrk, Żywiec, Maków Podhalański i Oświęcim).

W 2017 roku TKB gromadzi prawie cztery tysiące wykonawców, skupionych w blisko 100 zespołach pieśni i tańca, ich prezentacje podziwiać będzie około 150 tysięcy widzów. W ramach Tygodnia organizowane są dwa prestiżowe przeglądy konkursowe: Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu oraz Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w Wiśle. W trakcie TKB odbywają się również: Festyn Istebniański w Istebnej, Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach, Gorolski Święto w Jabłonkowie oraz Targi Sztuki Ludowej w Żywcu.

Festiwal Folkloru Górali Polskich stanowi niepowtarzalna okazję do zaprezentowania i poznania góralskich obrzędów i zwyczajów, muzyki, pieśni, tańców, strojów i gwary. Celem FFGP jest kultywowanie i upowszechnianie kultury ludowej polskich grup etnicznych oraz grup i enklaw tworzących i działających na terenie gór i terenach podgórskich. W ramach Festiwalu odbywają się dwa przeglądy konkursowe: regionalnych zespołów pieśni i tańca oraz kapel, grup śpiewaczych, mistrzów z uczniami, solistów śpiewaków i instrumentalistów ludowych.

Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne to przegląd zespołów zagranicznych i polskich kultywujących tradycje folklorystyczne określonego regionu własnego kraju. Podstawowym celem Spotkań jest pokazanie kulturowego dziedzictwa różnych narodów oraz prezentacja autentycznego śpiewu, muzyki, tańców i zwyczajów.

Szczegółowy program 54. Tygodnia Kultury Beskidzkiej

Źródło: www.silesiakultura.pl

Szczegóły

Start:
29.07.17
Koniec:
6.08.17
Kategorie:
, , ,

Organizator

Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej
Telefon:
338126908
Strona internetowa:
http://www.rok.bielsko.pl/

Miejsce

Wisła
Wisła
Wisła, Śląskie Polska
+ Google Map