Ładowanie Wydarzenia

52. Sabałowe Bajania

11.08.1815.08.18

sabalowe-bajania2018

Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych odbędzie się w dniach 11-15 sierpnia 2018 r. w Bukowinie Tatrzańskiej.

Tegoroczny Festiwal rozpocznie się w sobotę 11 sierpnia. Tradycyjnie otworzy go paradny przejazd przez Bukowinę Tatrzańską – ze stacji narciarskiej RUSIN-SKI do Domu Ludowego. Po prezentacji muzyk i zespołów regionalnych przy Domu Ludowym impreza przeniesie się w plener – jak to zwykle w bajaniową sobotę bywa. O 15.00 pod bukowiańskimi termami odbędą sią zawody strzeleckie “O Sabałową Flintę”. Wieczorem na scenie plenerowej zagoszczą zespoły: FUTURE FOLK, BURSZTYN Z BIAŁOROSI oraz ZAKOPOWER. Podczas Sabałowej Nocy – tuż po 20.00 dowiemy się kto wtym roku zostanie uhonorowany tytułem Zbójnika oraz Wiyrchowyj Orlicy. Całość zakończy pokaz sztucznych ogni oraz zabawa przy muzyce zespołu MURAŃ.

Na koncerty w plenerze zapraszamy również w niedzielę. Wystąpi DIANDA, RZOZ BURSZTYN oraz MEGITZA.

Od niedzieli do wtorku będą trwały przesłuchania konkursowe. Gawędziarze, instrumentaliści, śpiewacy, drużbowie i starości weselni będą bacznie obserwowani i oceniani przez Jury, składające się z wybitnych etnografów, etnomuzykologów i folklorystów.

Na wieczornych koncertach przed Domem Ludowym od poniedziałku do środy będziemy gościć m.in. zespół KRYWAŃ, HOLEVIATERS czy kabaret TRUTEŃ.

Środa to ostatni dzień 52. Sabałowych Bajań, ale i wtedy nie zabraknie atrakcji. O 10.00 uczestnicy wyruszą “Śladami Sabały”, który doprowadzi ich na Rusinową Polanę. O 13.00 rozpocznie się Degustacja Potraw Regionalnych. Na godz. 17.00 najbardziej będą czekać uczestnicy zmagań konkursowych – wtedy to nastąpi oficjalne ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.

Najlepsi w kategorii dorosłej otrzymają Duże Spinki Góralskie, a w kategorii młodzieżowej Małe Spinki Góralskie. Od 2011 roku Komisja Oceniająca może przyznać również nagrody specjalne: Grand Prix “Bukowiańskiego Buka” oraz nagrodę im. prof. dr. Józefa Bubaka – dla szczególnie zasłużonego gawędziarza kultywującego gawędę swojego regionu (kategoria dorosłych), im. Franciszka Hodorowicza-Sewcowego – dla gawędziarza za interpretację oraz wyjątkowe walory poznawcze i edukacyjne prezentowanej gawędy (kategoria dorosłych), im. Stanisława Chowańca-Suchowiana – dla jednego z młodych, wyróżniających się gawędziarzy (kategoria dziecięca lub młodzieżowa).

Wieczorny koncert na ludowo zakończy całość tegorocznego Festiwalu.

Sabałowe Bajania to także święto dla tych, którzy zachowują tradycję ludowego rękodzieła. Pod Domem Ludowym będzie odbywała się Wystawa i Kiermasz Sztuki Ludowej. Zaroi się od glinianych ptaszków, garnków, rozmaitej rzeźby, serwet, obrazów na szkle malowanych i oczywiście kwiatów z bibuły. Równie barwnie i ciekawie będzie na Wystawie Twórczości Ludowej w świetlicy Domu Ludowego. Można będzie tutaj podziwiać również wyroby ze skóry, metalu i wielu, wielu innych dziedzin kultywowanych przez członków Stowarzyszenia Twórców Ludowych z całej Polski. Od niedzieli do wtorku zapraszamy na Bajaniowe śpasy – warsztaty artystyczne prowadzone przez twórców ludowych.

 

www.sabalowebajania.pl

* Zdjęcie na górze: Sabałowe Bajania 2017, fot. Wojciech Kubina

Szczegóły

Start:
11.08.18
Koniec:
15.08.18
Kategorie:
, , ,

Organizator

Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy”
Telefon:
(18) 20 77 221
Email:
biuro@domludowy.pl
Strona internetowa:
www.domludowy.pl

Miejsce

Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy”
ul. T. Kościuszki 87
Bukowina Tatrzańska, Małopolskie 34-530 Polska
+ Google Map
Telefon:
(18) 20 77 221
Strona internetowa:
www.domludowy.pl