Ładowanie Wydarzenia

27. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe” 2017

8.12.1710.12.17

27. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe” 2017

Lubelskie Mikołajki Folkowe to jeden z niewielu festiwali muzyki inspirowanej folklorem, który odbywa się zimą. I trzeba dodać, odbywa się z powodzeniem. Oczywiście nie ma on rozmachu i ludyczności plenerów, ale za to jedyną w swoim rodzaju atmosferę bliskości.

Zatłoczona Chatka Żaka wypełniona jest do ostatniego pokoju. Jedne przeznaczone są na garderoby dla artystów, w innych słychać trwające warsztaty, na salach widowiskowych odbywają się koncerty, a na holu trwa jarmark cudów i stoją stoły z pachnącymi wypiekami, w Białym Foyer ma miejsce spotkanie z żywymi książkami, na pierwszym piętrze – konferencja naukowa. Przez trzy dni (około 15 godzin muzyki na żywo, dwie wystawy i około 20 godzin warsztatów) uczestnicy festiwalu niemal nie wychodzą na zewnątrz oglądając świat zza ogromnych okien modernistycznego budynku. Wśród publiczności są i tacy, którzy nie opuścili żadnej edycji Mikołajków i tacy którzy są tu po raz pierwszy i ci, którzy już są jego uczestnikami w drugim pokoleniu.

Program festiwalu oczywiście zmienia się, rozbudowuje, ogarniając coraz więcej dziedzin związanych z kulturą tradycyjną i dostosowuje do publiczności. Jest jednak kilka stałych punktów programu. Jeden z nich to organizowany od 24 lat konkurs dla młodych muzyków „Scena Otwarta”.

W tym roku weźmie w niej udział, wybranych spośród 34 nadesłanych zgłoszeń, 12 zespołów z całej Polski a nawet Ukrainy, w tym dwa wybrane przez publiczność. Przysłuchiwać się im będzie życzliwe jury w skład którego wchodzą między innymi: lubelski kompozytor Rafał Rozmus, Magdalena Sobczak – Kotnarowska z Kapeli ze Wsi Warszawa i dr Agata Kusto z Instytutu Muzyki UMCS.

Na piątkowy wieczór został zaplanowany koncert „Kolędy z Przyszłości” na którym wystąpi Kapela Brodów i zespół Folusz z Giedlarowej. Kilka kolęd zagrają też gospodarze – Orkiestra św. Mikołaja. Laureaci „Sceny Otwartej” będą mogli zaprezentować się szerszemu gronu słuchaczy podczas „Koncertu na Sobotę” gdzie oprócz nich bardzo złożone sutartiny zaśpiewa a capella litewski kwartet Trys Keturiose a ludowe szkockie tańce i ballady zagra grupa Ross Ainslie & Jarlath Henderson Band. W niedzielę w ramach koncertu „Folk i okolice – ciężkie brzmienia folkmetalowe. W kultowej sali Chatki Żaka zabrzmi światowej sławy Arkona z Rosji, a jako support została zaproszona rodzima Cronica.

Głównemu cyklowi koncertów w sobotę i niedzielę będą towarzyszyć potańcówki na „Scenie tradycji, na której do tańca przygrywać będzie między innymi Kapela Butrynów.

Mikołajki Folkowe to również warsztaty. Już pierwszego dnia, w piątek 8. grudnia o 18.00, wraz z Trys Keruriose będzie można nauczyć się archaicznych litewskich sutartin. W sobotę o 12.00 organizatorzy zapraszają na warsztaty gry na drumli prowadzone przez Józefa Sowę. Będzie też można nauczyć się piec pyszne gruzińskie lobiani, placki z nadzieniem fasolowym, które tradycyjnie przygotowuje się w Gruzji na 17 grudnia, dzień św. Barbary. Festiwalowa niedziela rozpocznie się o 11.00 warsztatami tradycyjnych ozdób choinkowych, będą też teatralno-muzyczne warsztaty dla dzieci i nauka tańców balfolkowych.

Festiwalowi towarzyszą dwie wystawy fotograficzne. Pierwsza to pokonkursowa ekspozycja „Tradycja w obiektywie, druga – „Pasterstwo w Karpatach. Będzie też wystawa tworząca się podczas „Mikołajków, nazwana „Portret festiwalu organizowana we współpracy z Lubelską Szkołą Sztuki i Projektowania.

Dzięki usytuowaniu w strukturach Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej festiwalowi towarzyszą w tym roku aż dwie konferencje naukowe „Festiwale, konkursy, przeglądy a ochrona niematerialnego dziedzictwa kulturowego” oraz “Folklor po Edisonie. Została też zaplanowana promocja książki „Festum Folkloricum autorstwa dr Joanny Dziadowiec.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe powstał 27 lat temu z inicjatywy środowiska Orkiestry św. Mikołaja. Od lat kształtuje on oblicze polskiego folku wraz z innymi działaniami Mikołajów, choćby takimi jak wydawane od 21 lat Pismo Folkowe czy ostatni projekt – „Laboratorium obrzędu miejskiego – stworzony z okazji 700 – lecia lokacji Lublina.

27. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej Mikołajki Folkowe 2017
Lublin, ACK UMCS “Chatka Żaka”
8-10.12.2017

czwartek, 7 grudnia
10:00 Festiwale, konkursy, przeglądy a ochrona niematerialnego dziedzictwa kulturowego
– konferencja naukowa
(Wydz. Humanistyczny UMCS)

piątek, 8 grudnia

11:30 Festiwale, konkursy, przeglądy a ochrona niematerialnego dziedzictwa kulturowego
– konferencja naukowa (Wydz. Humanistyczny UMCS)
9:00 Folklor po Edisonie – konferencja naukowa (s. 11)
15:00 konkurs Scena Otwarta (Mała Sala Widowiskowa)
18:00 Warsztaty pieśni litewskich – prowadzenie Trys Keturiose (hol I piętro)
19:30 Wernisaż wystawy „Tradycja w obiektywie” (Czarne Foyer)
20:00 Kolędy z przyszłości – Folusz (Giedlarowa), Kapela Brodów, Orkiestra św. Mikołaja (Duża Sala Widowiskowa) – 15/20 zł

sobota, 9 grudnia

12:00 Dźwięki drumli – warsztaty gry Józefa Sowy (s. 012)
12:00–17:00 Etnokuchnie Świata – gruzińskie lobiani – warsztaty kulinarne (pod schodami)
14:00 Festum Folkloricum – promocja książki dr Joanny Dziadowiec (kawiarnia „LeŻak”)
15:00 Ludowa kamieniarka z Roztocza – prelekcja i warsztat Stowarzyszenia Folkowisko (Mała Sala Widowiskowa)
16:00 Festiwalowe Żywe Książki (Białe Foyer)
16:00 Scena Tradycji – potańcówka – Kapela Butrynów z Janowa Lubelskiego i Kapela Opocznianka spod Opoczna (Czarne Foyer)
18:00 Koncert na sobotę: Trys Keturiose (Litwa), Ross Ainslie & Jarlath Henderson Band (Szkocja), Orkiestra św. Mikołaja, laureaci konkursu Scena Otwarta (Duża Sala Widowiskowa) – 30/35 zł

niedziela, 10 grudnia

11:00 Pająki, aniołki – otwarte warsztaty ozdób choinkowych (hol parter)
12:00 Dźwięki drumli – warsztaty gry Józefa Sowy (s. 012)
13:00 Dzieci w dawnych czasach – warsztaty muzyczne dla przedszkolaków Agnieszki Bernackiej (s. 08)
13:00 Bal folk na dzień dobry – warsztaty tańców Patryka Wernio i Agaty Abramowicz – Dans Ludica (hol I piętro)
15:00 Dzieci w dawnych czasach – warsztaty muzyczne dla uczniów szkół podstawowych Agnieszki Bernackiej (s. 08)
16:00 Scena Tradycji – potańcówka – Kapela Henryka Gwiazdy (Czarne Foyer)
18:00 Folk i okolice: Cronica, Arkona (Duża Sala Widowiskowa) 40/50 zł

Festiwalowi towarzyszą:

Wystawa fotograficzna – Współczesny obraz pasterstwa karpackiego
Portret festiwalu – gabinet portretowy Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania
Jarmark cudów (hol parter)

Sprzedaż biletów i karnetów (w cenie 75 zł) na www.ekobilet.pl oraz w kasie Chatki Żaka w trakcie festiwalu na godzinę przed koncertami. Sprzedaż biletów i karnetów (w cenie 75 zł) na www.ekobilet.pl oraz w kasie Chatki Żaka w trakcie festiwalu na godzinę przed koncertami.

Szczegóły

Start:
8.12.17
Koniec:
10.12.17
Kategorie:
, , , , , , , ,

Organizator

Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego
Strona internetowa:
www.sarf.prv.pl

Miejsce

Chatka Żaka
ul. Idziego Radziszewskiego 16
Lublin, Lubelskie 20-031 Polska
+ Google Map