Elementarz tradycji Regionu Kozła

Interesujące pod względem graficznym jak i merytorycznym wydawnictwo, w przystępny sposób przybliża najmłodszym ludowe zwyczaje oraz tradycje muzyczne mieszkańców miasteczek i wsi na Zachodzie Wielkopolski skupionych w Regionie Kozła.

Elementarz tradycji Regionu Kozła to zbiór ilustrowanych zadań, polegających na rysowaniu, mazaniu, uzupełnianiu, kopiowaniu, kolorowaniu i wyszukiwaniu. Z książki, dzieci dowiedzą się jak wyglądali najsłynniejsi muzykanci i regionaliści, jakie stroje noszono w Regionie Kozła od święta, a jakie na co dzień. Ponadto poznają wyjątkowe instrumenty muzyczne – jak są zbudowane i zdobione. Książka podpowiada dzieciom, jak można przebrać się za cymprownika i siwka, jak brzmią słowa w gwarze, z czego wyplata się kosze, jak tańczy się szewczyka.

Autorką książki jest Anna Kaźmierak – graficzka, projektantka książek i muzykantka. Głównym źródłem, do którego się odwołuje, jest kolekcja szklanych negatywów Fundacji TRES. Stanowi ją kilka tysięcy fotografii wykonanych w Zbąszyniu i okolicach przez Constantego Sikorskiego od końca XIX wieku aż do 1945 roku.

Anna Kaźmierak, fot. Fundacji TRES

Anna Kaźmierak, fot. Fundacji TRES

„Na szklanych negatywach utrwalone zostało życie odświętne i codzienne dawnych mieszkańców Regionu Kozła. Zostały one przerysowane i przetworzone przez Annę Kaźmierak w ilustrowany zbiór zadań, który ma za zadanie bawić i zachęcać dzieci do zadawania pytań o zwyczaje, muzykę, tańce, stroje, gwarę, tradycje plecionkarskie i kuchnię Regionu Kozła” – piszą o książce przedstawiciele Fundacji TRES, która jest wydawcą publikacji.

Książka przedstawia zwyczaje mieszkańców 6 miasteczek i kilkunastu wsi na Zachodzie Wielkopolski skupionych w Regionie Kozła. Jak podkreślają wydawcy „To zupełnie wyjątkowe miejsce, bo tylko tutaj gra się do dziś na kozłach”.

Publikacja jest udostępniona na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0 Polska. Plik można pobrać TUTAJ

elemenarz_region-kozla2

fot. Fundacji TRES

elemenarz_region-kozla4

fot. Fundacji TRES

Anna Kaźmierak, w kilku zdaniach opowiada nam o swoim wydawnictwie:

KL.pl: Skąd pomysł na taką książkę?

Anna Kaźmierak: Pomysł zrodził się stąd, że Fundacja Tres w której pracuje, zajmuje się archiwizacją szklanych negatywów z okolic Zbąszynia czyli Regionu Kozła. Przeglądając te zbiory, pomyślałam o wydawnictwie dla dzieci bazującym na negatywach, żeby nie sięgali do kolorowych źródeł, a pracowali na takich starych zdjęciach. Oczywiście w wydawnictwie te fotografie pojawiają się częściowo, są to wybrane elementy.

Jak wyglądała praca nad książką?

Prace nad książką ruszyły w wakacje. Oprócz samego projektowania książki i przygotowywania ilustracji, ważna była część merytoryczna czyli opracowywanie i wybór informacji. Obok szklanych negatywów, staraliśmy się bazować na badaniach terenowych i rozmowach z mieszkańcami i na wiedzy, którą my posiadamy. W związku z tym, że książka powstawała w ramach naszego projektu z Programu Patriotyzm Jutra, czasu nie mieliśmy za wiele.

Co znajdziemy w książce, jaką ma ona zawartość i dla kogo jest przeznaczona?

To nie jest podręcznik, to raczej książka do uzupełniania, malowania, mazania. Przeznaczona jest dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych. Nie jest to takie typowe kompendium wiedzy. Publikacja raczej zachęca najmłodszych do aktywności i twórczości. W książce poruszane są różne tematy od muzyki przez taniec, gwarę i kuchnię regionalną  po stroje regionalne włącznie. Jest tu wszystkiego po trochu, jednak najwięcej jest o muzyce, z racji tego, że dotyczy to Regionu Kozła i wyjątkowych instrumentów, które tu spotykamy. W książce dowiemy się również o zasłużonych dla regionu postaciach, pokazujemy znanych muzykantów  i regionalistów. Także na stu stronach, bo tyle liczy książka, każdy powinien znaleźć coś ciekawego…

Przy okazji powstał również film?

Tak, film pokazuje jak korzystać z wydawnictwa, a także zachęca do własnych poszukiwań. Pokazuje jak można w twórczy sposób czerpać z zasobu tradycji i kultury regionalnej.

Ilustracje i tekst: Anna Kaźmierak
Konsultacje merytoryczne: Janusz Jaskulski
Wydawca: Fundacja TRES
ISBN 978-83-931546-2-3
Zbąszyń 2017

Publikację dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra.

elemenarz_region-kozla