W Żywcu rozpoczynają się Targi Sztuki Ludowej

Na żywieckim Rynku w trakcie 53. już Tygodnia Kultury Beskidzkiej, jak co roku, odbywają się Targi Sztuki Ludowej, pełne kolorowych rzeźbionych figurek, zabawek, koników, ptaszków, bibułkowych kwiatków, koronkowych lub haftowanych serwet i innych wyrobów ludowego rękodzieła.

Oprócz ludowej muzyki, śpiewów i tańców w Żywcu podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej można wybrać się w Żywcu na kiermasz sztuki ludowej. To impreza, która już na trwałe wpisała się w żywiecki krajobraz kulturowy. Kontynuatorzy ludowych tradycji, ludowi twórcy artyści nieprofesjonalni przybywają tutaj, aby zaprezentować swoją twórczość, spotkać znajomych, poznać nowych artystów oraz sprzedać swoje dzieła miłośnikom sztuki ludowej czy nawet kolekcjonerom.

W tym roku przy okazji warto wejść do holu Urzędu Miejskiego w Żywcu, aby zobaczyć wystawę rzeźb Leszka Cieślika z Żywca pod tytułem „Tajemnica zapisana w kamieniu”.

O wystawie (tekst z katalogu)

Dla Leszka Cieślika sztuka jest tajemnicą – bramą, przez którą wnika w świat marzeń, nadając kształt swoim wizjom artystycznym, które przychodzą niespodziewanie i natarczywie domagają się realizacji.

W holu żywieckiego ratusza prezentujemy kilkanaście prac z bogatego dorobku artysty. Pozostałe, a jest ich około osiemdziesięciu, można obejrzeć w domowej galerii autorskiej w Żywcu pod Grojcem. Ta wyjątkowa wystawa przenosi nas w inny świat, świat wartości duchowych, niematerialnych. To dzieła, które powstały z autentycznej potrzeby, by zachwycać nasze oczy i serca.

Zwraca uwagę figura św. Edyty Stein (Teresy Benedykty od Krzyża), która powstała w 2002 roku. Artysta otrzymał za nią I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie „Patroni Europy w sztuce”. Niewielkich rozmiarów, ma wielką siłę wyrazu. Na twarzy świętej widać ból, ale też spokój i wiarę, że cierpienie nie pójdzie na marne, że spotka ją nagroda w niebie. Pozostałe rzeźby świętych i aniołów także emanują spokojem i uduchowieniem. Ekspozycję zamyka najnowsza praca Leszka Cieślika, stworzona na wyjątkową okazję. Przedstawia błogosławionych franciszkanów z Pariacoto – ojców Michała i Zbigniewa. To rzeźba głęboko symboliczna: wielki wklęsły krzyż na tle chmur, a u jego podnóża dwie postacie męczenników w drodze do nieba. Zmusza do zatrzymania się, do refleksji nad marnością życia doczesnego.

Ludowa rzeźba w kamieniu, której wybitnym kontynuatorem jest Leszek Cieślik, ma piękne i odległe tradycje, autor wystawy stara się je podtrzymywać. Należy on do nielicznych twórców, dla których kamieniarstwo nie ma tajemnic. Tematyka sakralna dominuje zdecydowanie w twórczości artysty spod Grojca. Rzeźby, wykute z mozołem, ukazują nam jego świat – świętych i błogosławionych, aniołów i cherubinów. Szczególnie upodobał sobie wizerunki Jezusa: Chrystusa frasobliwego, upadającego pod krzyżem, Nazarejczyka. Czasami pojawia się jakiś grajek lub pastuszek. Rzeźbione w piaskowcu figury zdobią prywatne ogrody i domy. Znajdziemy je też przy beskidzkich drogach.

Obecna ekspozycja jest pierwszą z cyklu zatytułowanego „Żywieccy artyści”. Co roku w holu ratusza (siedziby Urzędu Miejskiego), w czasie trwania Tygodnia Kultury Beskidzkiej, będzie przygotowana autorska wystawa miejscowego artysty.

Druga z prezentowanych w Żywcu w trakcie Tygodnia Kultury Beskidzkiej wystaw, pod tytułem „Folklor w plakatach Michała Klisia”, będzie prezentowana w siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej (ul. Zamkowa 4).

Uroczyste otwarcie Targów Sztuki Ludowej odbędzie się 6 sierpnia 2016 o godz. 10.00 na Rynku w Żywcu. O godz. 10.30 zostanie otwarta wystawa rzeźby Leszka Cieślika w holu Urzędu Miejskiego, a o godz. 14.00 „Folklor w plakatach Michała Klisia” w siedzibie TMZŻ.

53. Tygodzień Kultury Beskidzkiej, odbędzie się w dniach 6 do 18 sierpnia 2016 w Żywcu, Wiśle, Szczyrku, Makowie Podhalańskim, Oświęcimiu, Istebnej, Ujsołach i Jabłonkowie (Republika Czeska). Czytaj więcej tutaj.

* Na zdjęciu: Figura św. Edyty Stein (Teresy Benedykty od Krzyża) autorstwa Leszka Cieślika, fot. www.silesiakultura.pl

Źródło: www.silesiakultura.pl