Rusza ogólnopolski projekt „Plecionkarskim szlakiem Wisły”

„Plecionkarskim szlakiem Wisły”,fot. organizatorzy projektu

„Plecionkarskim szlakiem Wisły”, fot. organizatorzy projektu

Rusza ogólnopolski projekt „Plecionkarskim szlakiem Wisły”, który powstał w wyniku współpracy Stowarzyszenia Serfenta ze Stowarzyszeniem Plecionkarzy i Wikliniarzy. Jego podstawowym założeniem jest dokumentacja oraz popularyzacja twórczości tradycyjnych plecionkarzy żyjących i działających w dolinie Wisły.

Głównym celem projektu jest zbadanie współczesnej kondycji plecionkarstwa – obecnie używanych form i materiałów, zachowanych tradycji, podań i pieśni, jak też rynku zbytu i przyszłości dla tej dziedziny rękodzieła.

Badania terenowe, które realizowane są wzdłuż doliny Wisły posłużą do opracowania publikacji popularno-naukowej oraz płyty CD zawierającej najcenniejszy materiał – realizacja nagrań będzie dokonywana przy współpracy z patronem medialnym projektu – PR2 Polskiego Radia i Radiowym Centrum Kultury Ludowej.

Dodatkowo, w ramach projektu – dzięki współpracy z National Geographic – powstanie objazdowa wystawa fotograficzna składająca się z ok. 30 fotografii wielkoformatowych. Organizatorzy planują zaprezentować ją w głównych ośrodkach kulturalnych na terenie całego kraju – m.in. Muzeum Wisły w Tczewie, Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu, Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

Ponadto W ramach wystawy przewidziano organizację pokazów tradycyjnego plecionkarstwa, warsztaty plecionkarskie oraz dodatkowe ekspozycje prezentujące współczesną sztukę inspirowaną plecionkarstwem.

KulturaLudowa.pl objęła patronat medialny nad projektem

Kontakt:
Paulina Adamska: 507 933 191, proflumen@o2.pl

Zapraszamy do obejrzenia reportaży z wyjazdów terenowych

TESTTT