Na szlakach tradycji – przewodnik do etnograficznych wędrówek po polsko-słowackim pograniczu

W Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, 9 maja odbyła się promocja przewodnika książkowego “Na szlakach tradycji” wraz z mobilną aplikacją na smartfony do etnograficznych wędrówek po polsko-słowackim pograniczu.

Każdy z przybyłych gości mógł zapoznać się z historią powstania publikacji oglądając prezentację multimedialną, porozmawiać przy wspólnym stole z jej twórcami – polskim i słowackim redaktorem (Małgorzata Słonka, Miroslav Žabenský), autorami tekstów (Justyna Fołta, Łukasz Giertler, Małgorzata Słonka), fotografami (Kazimierz Gajewski, Agnieszka Kobiałka, Alicja Młyniuk, Artur Strąk), oraz zabrać ze sobą egzemplarz książki.

Powstały w ramach mikroprojektu “TransEtno – promocja dziedzictwa kulturowego polsko-słowackiego pogranicza” przewodnik z aplikacją ukazał się w drugiej połowie stycznia 2018. To 168-stronicowe wydawnictwo i aplikacja w trzech językach: polskim, słowackim i angielskim, poświęcone są izbom, galeriom, muzeom, pracowniom, skansenom, związanym z transgranicznym polsko-słowackim dziedzictwem kulturowym. Nad całością pracowało 12 osób przez blisko rok.

Promocja przewodnika książkowego "Na szlakach tradycji" wraz z mobilną aplikacją na smartfony. Foto: Alicja Młyniuk

Promocja przewodnika książkowego “Na szlakach tradycji” wraz z mobilną aplikacją na smartfony. Foto: Alicja Młyniuk / www.rok.bielsko.pl

O wydawnictwie:

Kiedy w 2005 roku wydaliśmy przewodnik „Na szlakach tradycji / Po cestach tradícií”okazał się on wielkim przebojem. Po kilkunastu latach temat nie jest już nowy, ukazało się wiele wydawnictw, czy to książkowych, czy internetowych o podobnym charakterze. Postanowiliśmy jednak zaryzykować i wejść jeszcze raz do tej samej rzeki, by sprawdzić, jak zmieniło się to, co opisywaliśmy. Rzeczywiście się zmieniło. Jednych miejsc już nie ma; inne się rozwinęły i podejmują nowe zadania, realizują nowe projekty; są i takie, które wtedy jeszcze nie istniały, a dziś przyciągają swoją jakże ciekawą ofertą. Efekt trzymacie, Czytelnicy, w swoich rękach. Znaleźć go możecie także na swoich smartfonach.

fragment wstępu do przewodnika

Zarówno książka, jak i aplikacja adresowane są do mieszkańców polsko-słowackiego pogranicza, w tym pracowników partnerskich instytucji (Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej i Oravského kultúrneho strediska w Dolným Kubínie), etnografów, animatorów kultury, twórców ludowych, miłośników folkloru i wszystkich zainteresowanych.

Źródło: www.silesiakultura.pl / www.rok.bielsko.pl