„Jęki stworzenia – pieśni adwentowe i eschatologiczne”

Monodia Polska, fot. organizatorzy

Monodia Polska, fot. organizatorzy

14 grudnia w lubelskich Warsztatach Kultury odbędzie się koncert zepołu Monodia Polska. Grupa śpiewacza zaprezentuje polskie pieśni nabożne doby baroku przekazywane po dziś dzień w tradycji ustnej. Wcześniej (12-13.12) odbędą się warsztaty śpiewu prowadzone przez Adama Struga założyciela Monodii.

„Jęki stworzenia – pieśni adwentowe i eschatologiczne”. Koncert Zespołu śpiewaczego Monodia Polska

Na koncert złożą się polskie pieśni nabożne doby baroku przekazywane po dziś dzień w tradycji ustnej. Warianty melodyczne z północno-wschodniego Mazowsza – wśród potomków tamtejszej, szlacheckiej drobnicy – zebrał Adam Strug.

Połączenie treści eschatologicznych i adwentowych nie jest przypadkowe. Ortodoksyjna nauka katolicka, wbrew teologicznej nowomowie, nazywa adwent czasem postnym. Oto stworzenie jęczy za Tym, który nas wydał i w końcu pochłonie.

Grecki źródłosłów "śpiewania" także oznacza jęki, lub zawodzenie. Ośmiu śpiewaków Monodii Polskiej poprowadzi wspólny śpiew zgromadzonych tak, by przełamać nienaturalny dla tej muzyki kontekst sceniczny. Śpiewającym towarzyszyć będzie lirnik w osobie Janusza Prusinowskiego.

O zespole:
Monodia Polska to zespół śpiewaczy, praktykujący dawne polskie pieśni religijne i świeckie w wariantach melodycznych zebranych przez Adama Struga w Łomżyńskiem i na Kurpiach Zielonych.
Zespół posługuje się skalami muzycznymi wcześniejszymi niż temperowana, zachowując dawny strój, emisję i maniery wykonawcze.

Ustna tradycja kontynuowana przez ‘monodię’ to: pieśni rycerstwa, barokowe piety, śpiewane moralitety XVIII wieku, romantyczne pieśni dewocyjne, oraz utwory nieskodyfikowane będące wyrazem pobożności ludowej.

Skład:

Wawrzyniec Dąbrowski
Bartosz Izbicki
Grzegorz Pawłowski
Piotr Piszczatowski
Szczepan Pospieszalski
Janusz Prusinowski
Adam Strug
Jacek Zembrowski

Czas: 14.12.2012, godz. 18.00
Miejsce: Warsztaty Kultury, ul. ks. J. Popiełuszki 5

Wstęp wolny

Warsztaty śpiewu z Adamem Strugiem

Zapraszamy na warsztaty śpiewu prowadzone przez Adama Struga. Program warsztatów obejmie repertuar pieśni adwentowych i eschatologicznych. Stanowią one również temat koncertu „Jęki stworzenia – pieśni adwentowe i eschatologiczne” w wykonaniu zespołu śpiewaczego Monodia Polska , który odbędzie się 14 grudnia w Warsztatach Kultury.

Warsztaty są bezpłatne. Ilość miejsc na warsztatach ograniczona, prowadzimy zapisy pod nr tel. 81 533 08 18.

O prowadzącym:

Adam Strug – śpiewak, instrumentalista, autor piosenek i tekściarz, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, scenarzysta dokumentalnych filmów o muzyce ludowej. Pomysłodawca zespołu śpiewaczego Monodia Polska, praktykującego pieśni polskie przekazywane w tradycji ustnej. Lider muzycznej kompanii wykonującej jego autorskie piosenki.

Czas: 12-13 grudnia 2012, od godz. 17.00

Miejsce: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. ks. J. Popiełuszki 5

Więcej informacji w załączeniu i na stronach internetowych www.warsztatykultury.pl, www.adamstrug.pl, www.monodia.pl

Patronat medialny KulturaLudowa.pl

TESTTT